Prije dvadesetak godina, celijakija je bila bolest koja je bila ‘rezervirana’ za dječju dob, no danas znamo da se ona može pojaviti u bilo koje životno doba
Veliki je broj bolesti koje se povezuju s glutenom. Što je zapravo, taj famozni gluten? Radi se o jednom proteinu (prolaminu) koji se nalazi u sastavu žitarica kao što su pšenica, raž i ječam. Problem nastaje kada taj protein, kod predodređenih pojedinaca, dođe u crijeva i izaziva upalu koja se može manifestirati kao celijakija ili kao intolerancija na gluten.
Svakodnevno je u porastu broj oboljelih od celijakije te onih koji su intolerantni na gluten. Prije dvadesetak godina, celijakija je bila bolest koja je bila ‘rezervirana’ za dječju dob, no danas znamo da se ona može pojaviti u bilo koje životno doba.
Izrazito je bitno da se na vrijeme postavi dijagnoza celijakije, obzirom da u sklopu ove bolesti mogu postojati brojna bolesna stanja, a sama bolest ima mnogo, naočigled, nepovezanih simptoma:
Ovo je deset najčešćih znakova da ne podnostie gluten:
• Probavne tegobe nadutost, učestale proljevaste stolice, ponekad i opstipacija, grčevi i bolovi u dolnjem dijelu trbuha, mučnine i povraćanje; gubitak na tjelesnoj težini
• Kožne promjene suha, ‘ljuskava’ koža poglavito na podlakticama
• Umor, pad koncentracije nakon što ste pojeli obrok u kojem se nalazi gluten
• Autoimune bolesti ukoliko imate postavljenu dijagnozu autoimune bolesti štitnjače (Hashimoto tireoiditis), reuamtski artritis, SLE (Sistemski lupus erimatodes), Sklerodermija, upalne bolesti crijeva
• Neurološki simptomi vrtoglavica,poremećaji ravnoteže
• Glavobolje poglavito intenzivne i/ili učestale (novonastale) glavobolje i migrene
• Hormonski dizbalans izraziti PMS, poremećaji menstrualnog ciklusa, neplodnost, policistični jajnici
• Umor intenzivan i jak, kronični umor koji nije bio ranije prisutan
• Problemi sa zglobovima otekline i/ili bolovi u zglobovima tijela (prsti,koljena, kukovi)
• Problemi s raspoloženjem učestale epizode anksioznosti, depresije, promijene raspoloženja, djeca s autizmom i Down sindromom
Što dalje? Ukoliko ste se pronašli u nekoliko simptoma, savjetujte se s Vašim liječnikom. Metode za postavljanje dijagnoze celijakije i intolerancije na gluten su u prvom redu laboratorijski nalazi krvi s osvrtom na određene parametre, odnosno protutijela koja mogu postaviti sumnju na celijakiju te daljnja gastroenterološka obrada u tom smislu.
Jedini lijek za celijakiju i intolerancijuna gluten je pridržavnje bezglutenskog plana prehrane. Za više informacija o celijakiji, pridruženim bolesnim stanjima pročitajte u tekstu: Celijakija za neznalice na stranicama Centra Adenium.
Ako mislite da treba i ako smatrate ovaj post iznimno korisnim podijelite ga na svojim društvenim mrežama, hvala!
[divider]O AUTORICI [/divider]
Dr. Alenka Brozina, specijalist internist, zaposlena je opatijskoj Thallassotherapiji. Duži niz godina bavi se sportskom kardiologijom, funkcionalnim testiranjem sportaša i dijetoterapijom. U slobodno vrijeme proučava kliničku fitoaromaterapiju. Kao liječnica, naglasak stavlja na holistički (cjelovit) pristup čovjekovom zdravlju.
Voditeljica je Udruge Centar Adenium čiji je cilj promicanje kliničke fitoaromaterapije i holističke medicine.