U povodu rođendana slavnog Le Corbusiera proteklog smo tjedna posjetili Heidi Weber house ili Centar Le Corbusier uz istočnu obalu jezera Zürichsee
Rođen 6. listopada1887. Le Corbusier drži istaknuto mjesto u modernoj umjetnosti kao arhitekt, slikar i spisatelj koji je presudno utjecao na suvremenu svjetsku arhitekturu 20. stoljeća. U Zürichu, uz istočnu obalu jezera Zurichsee, uz predivno ozelenjenu šetnicu nalazi se Heidi-Weber mudeum house ili Centar Le Corbusier, privatni muzej umjetnosti posvećen radu ovog poznatog francuskog arhitekta, rođenog u Švicarskoj.
Pa krenimo redom. Od kraja. Ovo je Le Corbusierovo finalno remek djelo. Remek djelo po jedinstvu u koje je uklopio arhitekturu, interijer, design namještaja, skulpturu, pisanje i slikarstvo.
Zasluga za ovakvo objedinjavanje je na [lightbox link=”https://coolklub.com/wp-content/uploads/2014/10/heidi-weber.jpg#”]Heidi Weber[/lightbox], istaknutoj kolekcionarki i dizajnerici interijera, koja je prepoznala njegovu vrijednost i 1960. naručila projekt za ovu kuću, čija igra prostora vas vuče da istražite svaki kutak i sve prostorne mogućnosti. Le Corbusier je svoja istaknuta načela, kojima je lupio pečat moderne arhitekture, sveo na 5 točaka:
1. Slobodno prizemlje objekta sa stupovima
2. Slobodan tlocrt – fiksni su samo stupovi, pregradni zidovi se mogu stavljati proizvoljno;
3. Slobodno pročelje – mogu se varirati po potrebi
4. Maksimalno ostakljenje
5. Ravan krov – krov više nije beskoristan i služi kao zamjena gabarita/tla koje je zgrada oduzela od krajolika
Sva načela je primijenio i na ovoj kući, međutim po prvi put se Le Corbusier odrekao armiranog betona i kamena, pa je ova kuća u cijelosti izgrađena od čelika, emajla i stakla. Beton je korišten samo kod unutarnjeg stubišta i vanjske rampe koja povezuje sve etaže.
Kuća je koncipirana kao dvoetažni studio, a iznad ravnog krova postavljena je “lebdeća” krovna konstrukcija koja štiti od sunca i kiše. Time je postigao i odličnu atmosferu na krovu, na kojem natkriveni možete uživati u pogledu na malo umjetno jezero ispred kuće i predivno travnatu, zelenu okolicu.
Krov nema nadozida niti ikakvih ograda, već samo u zakrivljenoj liniji postavljenu klupu za sjedenje duž prohodnog dijela krova koja čini jedinu barijeru. Muzej nema niti vanjskih ograda, pa mu se pristupa slobodno, sa svih strana.
Emajlirane ploče u osnovnim bojama i staklo čine glavni volumen zgrade. Ploče su standardnih dimenzije, trećina veličine od raspona čeličnog nosača, a boje su ritmički raspoređene po cijelom vanjskom omotaču.
Bježeći od monumentalnosti tradicionalnih muzeja, Le Corbusier umjetnička djela stavlja u intimnu, gotovo kućnu atmosferu, gradeći kuću prema modelu proporcije ljudskog tijela, gdje jedan modularni element iznosi 2,26m. Koliko je visok prosječan čovjek kada digne ruku.
Heidi Weber je također zaslužna i za dan danas mega popularne komade njegovog namještaja, tu je odigrala ključnu ulogu. Njezina kreativna zaljubljenost je oživjela LCov entuzijazam, pa su kao partneri odlučili nastaviti suradnju i na proizvodnji namještaja, čiji prototipovi do tada nisu nailazili kupce.
Mjesto za proizvodnju je pronašla u blizini svog studija, a proizvodnja je uključivala 4 stolice i jednu fotelju, u maloj seriji (25 prototipova). Namještaj je odmah postao popularan, te se baza obožavatelja proširila van granica Švicarske, uključujući i SAD.
Pošto se nije htjela limitirati na samo jedan aspekt Le Courbisierovog djela, niti postati industrijska buisiness-woman odlučila je svoja produkcijska prava prodati talijanskog firmi “Cassina”, te je kasnije, s obzirom na broj narudžbi, proširila autorizaciju, dodjeljujući licence za Europu, a 25 godina kasnije i za SAD.
[divider]O AUTORICI [/divider]
Martina Erceg je magistra arhitekture sa višegodišnjim iskustvom rada na obiteljskim kućama, stambenim, poslovnim i medicinskim objektima, uključujući i rad na interijerima.
Dovoljno je čuti njen citat pa da razgovori o arhitekturi počnu: ‘Zelenilo volim vidjeti samo u tudjem dvorištu!’