Search
Close this search box.
cool novi logo header
steve jobs apple

Evo što je bilo kada su obični ljudi susreli Stevea Jobsa

Steve Jobs iz sjećanja ljudi koji su imali prilike sudariti se s njime u svakodnevnom životu. Kakav je osnivač Applea bio mimo najava, promocija i ostalih cool stvari?

Moram priznati da uvijek, kada je o tehnologiji riječ, pomislim na Stevea Jobsa. Gledam neki laptop, a negdje iskosa, gore desno u kutu vidnog polja, pojavi se ‘On’. Raspitujem se u trgovini o novom smartphoneu, a na tren pred sobom imam naslovnicu nekog magazina i legendarnu fotografiju s predstavljanja iPhonea 2007. godine. Nisu to vizije, više kao neki blic-efekti koji se u tren oka jave pa nestanu (onaj tko je čitao Kupologiju, Martina Lindstroma zna o čemu govorim). Ukratko nikada se ne bih dao uvući u razgovor da li je Jobs:

a) ‘obični’ sastavljač inače prekrasnih i preskupih komponenti

b) vizionar i mislilac

No, zašto govorimo o Jobsu? U srijedu mi je čitatelj poslao link iz Business Insidera. Tekst pod naslovom ‘Evo što se dogodilo kada je 17 običnih ljudi srelo Jobsa’. Tekst je istinit onoliko koliko su ljudi pod vlastitim imenom i prezimenom svjedočili o tome. Cool i zabavno. Jer nakon svih knjiga koje ste imali prilike čitati nigdje niste mogli pročitati kakav je uistinu bio. Pa evo:

Steve Jobs bez mikrofona, iPhonea, najava, Wozniaka i Billa Gatesa. Onako iz sjećanja 17 običnih ljudi.

‘Uništit ćeš Apple ako se vratiš’

Michell Smith ispričao je: Prije povratka u Apple bilo je jasno da je kompanija u teškoćama, ali se nama, poznavateljima situacije u Appleu, činilo da (tadašnji) CEO Gil Amelio radi dobre stvari da je izvuče. Napisao sam pismo Jobsu u Pixar i molio ga da se ne vraća jer da bi u tom slučaju mogao uništiti kompaniju.

… Jobs mi je dao odgvor koji nikada neću zaboraviti:

“Možda si u pravu. Ali, ako uspijem, učini mi jednu stvar: Pogledaj se u ogledalo i reci si da si morončina i šu..ak.”

‘Pravio sam se da ga ne poznajem’

Jack Heringer bio je Jobsov školski prijatelj u ranim ’60-ima pa su krenuli u različite srednje škole. Ponovno su se susreli u trgovini 1976.:
Pojavio se predamnom i pitao: ‘Nisi li ti Jack iz naše škole? Da, to sam ja, a tko si dovraga ti?”

Pravio sam se da ga ne poznajem. Odonda se tučem po glavi zbog svoje reakcije.

Zagovornik nepušenja

William Matthies i još petero ljudi večeralo je s Jobsom u ranim ’80-ima u New Yorku. Pri kraju večere poslužen je desert i jedna je žena zapalila cigaretu. Držala je ruku dalje od stola i pušila tako da dim ne smeta drugima. Steve, koji je sjedio do te žene, nije se žalio. Razgovarao je kao i cijele večeri do tada. U jednom trenutku žena je cigaretu ostavila u pepeljari na drugom kraju stola, dalje od Stevea. Ni u jednom trenutku je nije pogledao. I dalje je razgovarao samo što je odjednom dohvatio cigaretu i ugasio je u čaši vode ispred žene. Svi su zastali, osim Stevea koji je dalje nastavio svoj monolog.

Nemam pojma o čemu smo pričali, zaključuje William.

‘Daj mi mojih 25 centi!’

Roy Pereira naletio je na Jobsa u lokalnoj trgovini Whole Foodsa u Paolo Altu početkom 2000. godine.

‘Bio je ispred mene na blagajni. Bila je to brza blagajna i on je nosio svoju crnu dolčevitu. Bogat, poznat i pametan momak raspravljao se s blagajnikom koji mu je, prema njegovim riječima, uzvratio premalo novca. Radilo se o četvrt dolara (0,25 američkih centi). Rasprava je potrajala nekoliko minuta i svi smo postali nervozni zbog toga.

Pretpostavljam da je Steve bio u pravu jer mu je blagajnik na kraju isplatio traženih četvrt dolara.

‘Briljantan um i čovjek’

Sredinom ’90-ih nakon što je izbačen iz Applea i zaposlen u NeXT-u, Steve Jobs dobio je mail u kojem ga Ramin Firoozye traži sastanak na kojem bi ga upitao za savjet vezano uz softver koji je osmislio s grupom ljudi.

Jobs me primio tjedan dana nakon mog pisma. Ušao je u ured nakon što je kasnio pola sata, podigao noge na stol i pitao me što imam. Ja sam pripremio prezentaciju i na kraju dodao da je na programu radilo nekoliko inženjera iz Applea…

Job je poludio i u sljedećih pola sata Firooyze je slušao o: ‘aroganciji u Appleu(???), nekvalitetnim proizvodima i svemu lošem što se o Appleu Jobs tog trenutka smogao prisjetiti. Izašao je iz ureda na telefon. Opet ga nije bilo 45 minuta. Ja sam mislio kako ću otići jer više nisam mogao trpjeti takvog arogantnog tipa. Onda se vratio u ured, stao pored velike ploče i krenuo.

U sljedećih sat vremena Jobs se nije mogao zaustaviti. Precizno mi je opisao svaki daljnji korak, strategiju izlaska na tržište, pozicioniranje proizvoda i sve ono što je nedostajalo mojoj prezentaciji ali i proizvodu. Obrazložio je sve do sitnica koje je trebalo ukloniti ili dodati. Što je najbolje, sve što je govorio imalo je smisla bila je to bujica stvaralaštva, riječi o menadžmentu kakvu nikada do tada, a ni nakon nisam doživio. U cijelosti je shvatio proizvod i za što bi ga bilo dobro koristiti.

Dio moje grupe iz Applea također je bio nezadovoljan mojim sastankom s Jobsom. Kasnije smo se posvađali i razišli.

Kompaniju je kupio Microsoft, proizvod nikada nije ugledao svjetlo dana.

Godina 2007, trgovina tehničkom robom preko puta Apple trgovine

Mark Young sjeća se epizode s Jobsom ispred trgovine Helio u Paolo Altu, točno preko puta Apple trgovine. Jobs se jednom navirio unutra ali ga trgovac nije prepoznao. Dva tjedna poslije, isti zaposlenik trgovine pokazvao je smartphone kupcima kada ga je prekinuo neki tip u dolčeviti.

‘Dečki. Vama još uvijek ništa nije jasno, zar ne?’

Prije nego mu je trgovac stigao odgovoriti, tip u dolčeviti izašao je iz trgovine. Trgovac, vidno uzrujan, pogledao je kupce. ‘Tko je taj tip, i što dovraga misli, tko je on?’

‘To je osnivač Applea’, odgovorili su kupci.

CoolKlub istražio je podrijetlo teksta, ispalo je cool, desetke opisa neformalnog i svakodnevnog Jobsa možete pronaći na Quori, čitajte i smijte se.

Claudio Kramaric

Savjetnik za #svedigtialno za male i velike tvrtke. Specijalist za e-trgovinu, internet marketing i sadržaj. Predavač na Algebri. Poduzetnik. Osnivač CoolKluba i direktor tvrtke CoolMedia d.o.o. Obožava pisanje i trčanje. Pratite me na>>>