Ako želite početi razmišljati pozitivno, morate maknuti svu negativu oko sebe. Istraživanje koje je izazvalo polemike pokazalo je da u to spadaju i negativne online objave…
Proteklog vikenda polemike je izazvao tekst u New Scientistu o tome kako je Facebook u siječnju 2012. bez znanja korisnika ‘manipulirao podacima objavljenim u news feedu 689.203 korisnika’.
Što se dogodilo?
Ekipa s Facebooka udružila se tada s istraživačima američkog Cornella i oni su:
a) ili uklonili sve pozitivne postove
b) ili uklonili sve negativne postove iz news feeda spomenutog broja ljudi
Dakle, tih blizu 700 tisuća korisnika tog je tjedna u siječnju 2012. godine svoj dan počinjalo ili izrazito cool ili izrazito uncool – ovisno o grfupi u koju su ih strpali istraživači. Iako možete naslutiti rezultate istraživanja, krenimo redom.
ČITAJTE JOŠ: Iz financijskog minusa u PLUS – ARHITEKTURA IZBORA
Zajednička studija objavljena je u Proceedings of the National Academy of Sciences. Kako je izvijestio New Scientist, timovi su evaluirali raspoloženje korisnika prema njihovim kasnijim objavama i otkrili da “emocije drugih korisnika Facebooka utiču na naše vlastite emocije”. Pojednostavljeno, pozitivne vijesti i statusi naših prijatelja i poznanika, onih s kojima smo povezani na ovoj društvenoj mreži, imaju itekakvog utjecaja na nas same. O tome hoćete li nekoga odmah ujutro ugristi za vrat ili pomahnitalo trubiti u prometu ovisilo je (i) o tome kakav vam je Facebook (ne horoskop).
Ne želimo ulaziti u raspravu o tome koliko je ova metoda (ne)etična, u stvari pitanje je koliko kroz takvih ispitivanja prolazimo, a da zapravo nemamo pojma. Facebook je u svoju obranu objavio kako je dopustio takvo istraživanje jer brine o svojim korisnicima koji ‘koriste njegove proizvode’ pa ih je, ajmo reći, malo bacio u ‘bed’, a da o tome nisu imali pojma.
No, dobro. Ne želimo, dakle, ulaziti u ove rasprave ali nam je izričito drago, i sad dolazimo do poante, da se i u jednom vrlo ciljanom istraživanju (makar, kažu, i da je brojka od blizu 700 tisuća korisnika premala za te tvrdnje) potvrdilo: ljudi koji vas okružuju, makar i virtualno itekako imaju utjecaja na vaše (mentalno) zdravlje.
MOGLO BI VAS ZANIMATI: Recept kako zavoljeti ponedjeljak!
Ovo ste znali i sami ali nije zgorega ponoviti. Dakle, ako poželite raditi na sebi u pozitivnom smislu, zahvaliti se svakoga dana na, kako je naša Ivana napisala i onim lošim aspektima života. Ako sebi i svojemu tijelu želite dobro i ako se svaki dan pitate Da li se isplati biti dobar, o čemu je nedavno pisala naša Barbara – onda je ovo istraživanje samo potvrda da trebate pripaziti i na ono što vas okružuje na Facebooku.
Drugim riječima ‘odrezati’ repove i maknuti se od zagađivača vašeg životnog prostora. Ne morate ih ‘unfriendati’ ali trajno sakriti njihove objave – to svakako!
Sretno s čišćenjem!
Vezane teme: