Ovom prilikom ćemo se pozabaviti neobičnim i, po nekima, najboljim francuskim desertima nerazumljivih imena
Najbolji francuski deserti! OK. Svaki znalac ima svoju listu ali, molimo lijepo, dopustite i nama našu. Naime, francuski deserti nam odavna golicaju maštu i nepce a izuzetno su popularni u cijelom svijetu. Iako se i hrvatska kuhinja uzdiže u sam vrh svjetske kulinarske scene odlučili smo je ovaj put ostaviti sa strane pošto nam je svima dobro poznata i razumljiva.
Ovom prilikom ćemo se pozabaviti neobičnim francuskim desertima iza čijih se nerazumljivih imena kriju same delikatese:
Crème brûlée
‘Zapečena krema’ je klasični francuski desert. Ova bogata krema s okusom vanilije posuta je šećerom koji se prije posluživanja karamelizira brenerom i naći ćete ga u svim francuskim restoranima.
Ovaj klasik se po prvi put spominje u zapisima iz 17. stoljeća, točnije 1691. kada ga spominje François Massialot, kuhar slavnog Philippa d’Orléansa koji je htio podgrijati ovaj desert tako da je stavio vruće željezo na vrh kreme i time ga karamelizirao. Crème brûlée se spominje i u filmu ‘Amelie’, jer simpatična Amelie osim što voli šetnje po Parizu, voli i kuckanje žličicom po hrskavom pokrovu Crème brûlée.
Jako jednostavno i ukusno!
Tarte Tatin
Pita od jabuka ‘Tatin’ se prvi put pekla u hotelu Tatin u mjestu Lamotte-Beuvron u regiji Loir-et-Cher negdje pred kraj 19. stoljeća. Nazvana je po sestrama Stéphanie i Caroline Tatin koje su ga slučajno otkrile 1880-ih. Okrenule su naopako klasičnu pitu od jabuka kako bi sačuvale tradicionalni tart koji je krenuo po zlu.
Jabuke karamelizirane u maslacu se u ovoj piti nalaze na vrhu pošto se pita u zadnji tren okreće. Gostima hotela se pita toliko svidjela da je ubrzo postala njegovim zaštitnim znakom što se pročulo sve do Pariza gdje se ubrzo počeo posluživati pod nazivom ‘pita sestara Tatin’ u slavnom restoranu Maxim`s na Place de la Concorde gdje i danas stoji na meniju. Obično se servira topla sa šlagom ili sladoledom od vanilije.
Crêpes suzette /Crêpes flambées au grand marnier
Ili ‘obične’ palačinke natopljene sokom od naranče i likerom s okusom naranče (Grand Marnier) te zapaljene brenerom kako bi se mogle posluživati tople i karamelizirane. Ovaj recept je 1895. godine otkrio 14-godišnji pomoćnik kuhara koji je pripremao desert za princa od Walesa, budućeg engleskog kralja Edwarda VII.
Crêpes suzette se često poslužuju sa sladoledom od vanilije ili šlagom.
Mousse au chocolat
Ima li išta popularnije i autentičnije od francuskog čokoladnog moussea? Postoje mnoge verzije ovog deserta iz kućne radinosti no u osnovi je napravljen od tučenih bjelanjaka, žumanjaka, šećera i naravno, čokolade.
Popularnost je stekao kada je francuski umjetnik Henri de Toulouse – Lautrec (1864. -1901.) u klasični mousse, koji je u svojem prvotnom obliku bio dio jela od ribe i povrća, dodao čokoladu i nazvao ga ‘čokoladna majoneza’.
Uz ovaj desert poslužite i malo šlaga kako bi dosegao punoću okusa…
Baba au rhum
Kako i naslov kaže ova ’Rum baba’ je kolač od dizanog tijesta natopljen alkoholom, najčešće rumom. Priča se da osnovni recept potječe iz Poljske a u Francusku je stigao u 18. stoljeću, gdje su mu Francuzi dodali sušeno voće i rum. Ako vam se sviđa imati desert i aperitiv u jednom, ovo je kolač za vas. Oprez: nije preporučljivo posluživati ga djeci! Najbolji francuski deserti su pred vama i sada je na vama red. Komentirajte ili dijelite. Hvala i dobar tek.
Napisala: Maja Derganc, asistent u marketingu škole SMART
Ovaj tekst nastao je u suradnji sa školom stranih jezika ‘Smart’
Smart škola stranih jezika posluje od 2006. godine, a dio je Smart grupe zadužen za poduku stranih jezika za sve uzraste: općeg i poslovnog tečaja stranog jezika, pripreme za međunarodno priznate certifikate, hrvatski za strance, pripreme za maturu i poduku te jezično savjetovanje.