Danas je subota i baš smo tempirali zgodan post o tome kako ublažiti mamurluk
Neka jutra su baš kao iz ovoga filma, a mogla bi se protumačiti kao kraj jedne… pa zabavne večeri. Problem je taj što par sati nakon sve stiže na naplatu, a ustajanje iz kreveta u najmanju ruku predstavlja podvig ravan penjanju na Sljeme ili trčanju polumaratona.
Rješenja kojima gotovo svi redom pribjegavamo su: voda, kava, Coca-Cola (ili sčini sokovi), voda, još malo kave, po mogućnosti neki masni fast food, pećeni krumpirići pa još jedna kava i puno, puno gaziranih sokova. Naravno, ako je društvo još uvijek na okupu sva je prilika da postoji pametnjaković s ekstra rješenjem:
‘Klin se klinom izbija’ …i sve to dok glava, vrlo slaba u donošenju bilo kakvih racionalnih odluka pa tako i neotporna na glupave sugestije, jedva stoji na ramenima.
Za mamurluk, naime, nema gorih stvari od upravo nabrojanih i dobra vijest glasi: pri ruci su brojni savjeti od kojih je ovaj, znanstveno dokazano, jedino pravo rješenje za ublažavanje jednog od najgorih stanja u povijesti čovječanstva.
Pa krenimo redom i pogledajmo što valja izbjegavati kada je u pitanju snažan mamurluk.
Mamurluk, da se upoznamo
Nikad dovoljno istraženo područje mamurluka i simptoma (vrtoglavice, osjetljivosti na svijetlo, glavobolje, grčevi u mišićima, proljev i smanjena motorika) zapravo je rezultat promjena u ‘kemiji’ tijela na koju utječu veće količine alkohola.
Kako smo naveli na početku, ovaj dio znanosti slabo je istražen. Bitno je reći kako nema lijeka za mamurluk ali postoje vrste pića i hrane koje definitivno pomažu. Upareni jedni s drugima mogu pomoći čak i toliko da maksimalno umanje učinak mamurluka (iako je jedini pravi lijek protok vremena potrebnog za oporavak tijela, baš kao i u trkača čijem je tijelu potreban odmor).
Čim se probudite u takvom stanju tijelu trebaju određeni šećeri, vitamini i amino kiseline, minerali koji će mu pomoći da se čim prije izbaci toksine iz alkohola.
Evo načina kako umanjiti učinak mamurluka:
Pića koja će pomoći
• VODA. Ne bez vraga – eliksir života. Alkohol je diuretik, a to znači da ste noć prije ostavili traga u većini klubova (ili parkova) koje ste posjetili pa tijelo ostavili bez nje. Čak je i mozak, po svojoj prilici, ostao bez hidratacije (glavobolja). Ako se uspijete sjetiti i popiti vode prije no što krenete na počinak mogli bi spriječiti bljeskove u glavi ujutro. Ako to nije slučaj boca vode najbolji je prijatelj.
• Sportska pića i voda od kokosa. Razni iso-nešto-sportovi nadoknadit će elektrolite. Gatorade i slični ili i voda od kokosa koji sadrže elektrolite uz vodu su najbolji saveznik.
• Biljni čajevi od mente ili đumbira. Đumbir ublažava vrtoglavicu i slabost. Menta ublažava bolove i eksplozije u želudcu.
• Matični sok. Popijte do dva decilitra matičnog soka od aronije ili šljive. Prirodni šećeri u ovim sokovima pomažu u vraćanju energije i ubrzavaju metabolizam. Matični sokovi sadrže više vitamina a u kombinaciji s vodom (koju pijete od jutra) pomažu bržoj hidrataciji cijelog organizma.
• Sok od kiselih krastavaca. Kisela tekućina sadrži sol, ocat i vodu. Svo troje pomaže hidrataciji i obnovi elektrolita. Ako stignete isli se sjetite, bilo bi dobro popiti decilitar prije samog izlaska i još toliko ujutro.
Hrana koja će pomoći
• Banana, kivi i špinat prepuni su kalija. Ukoliko ovom trojcu dodate jogurt i pripremite smoothie trebalo bi vas ‘povratiti’ među žive.
• Jaja. Vječiti kraljevi svakog doručka! Jaja su prepuna amino kiselina poput taurina i cisteina koji pomažu jetri.
• Pileća juha s noklecima i rižom. Juha kao lijek, zar ne? Priuštite si tanjur, dva ili i tri i povratite tijelu snagu. Voda i povrće koje sadrži spomenuti cistein pomažu jetri.
• Mizo juha. [lightbox link=”https://coolklub.com/wp-content/uploads/2014/03/tjedan-restorana2.jpg#”]Sushi i slično[/lightbox] je out ali ne i sva japanska kuhinja! Kao i juha prije, mizo juha također spada u jedan od lijekova jer će rehidrirati tijelo i uspostaviti izgubljenu količinu natrija i pomoći kod probave.
• Krekeri ili tost s medom. Krekeri od cjelovitih žitarica u kombinaciji s medom sjajna su stvar koja će podići šećer u krvi bez da uznemiri želudac. Med će pomoći tijelu da brže izolira i riješi se alkohola.
• ZOB. Sjajan pomoćnik u borbi protiv mamurluka je i zob. Mlaka zdjela zobi sadrži dovoljan broj nutrijenata, vitamina B, magnezija, kalcija i željeza. Neutralizira kiseline u tijelu i podiže šećer u krvi dajući vam energiju.
• Paradajz. U nedostatku juhice dobri su i sokići (Pago). Najbolje je kupiti sok od paradajza zbog velike količine antioksidansa koji umanjuju upale u tijelu. Vitamin C daje energiju.
Što izbjegavati u najširem mogućem luku?
Ako ovo čitate s krpom na glavi (rado bi povećali ova slova da vam je lakše) svakako se trudite izbjeći masnu hranu (iako bi vam pasala). Bolja je prije cuge jer izolira želudac i sprječava ulazak alkohola u krvotok ali ako napravite obrnuto posve nepotrebno iritirat ćete želudac koji ionako ima problema.
Klin se klinom izbija. Rečenicu najvećih partijanera svakako je dobro zaboraviti. Rečenica koja sugerira da mamurluk ubijete istim oružjem koje ga je i izazvalo ne preporuča se osim ako ne želite produljiti agoniju.
Kava. Iako se nameće kao super rješenje kavu također treba izbjeći u širokom luku. Baš kao i alkohol kava je diuretik pa ćete tijelo isušiti još malo više. Kava ujutro nakon lude noći znači samo jedno – još snažniju glavobolju.
Sok (juice) od narandže. Stop! Dodatno iritira želudac i radije se držite čaja ili matičnog soka od aronije ili šljive.
Živili!
Kako se vi rješavate mamurluka?
Vezane teme:
Predsjednici koji su znali što je dobar WHISKEY
Aplikacija koja brani pozive i slanje poruka u pijanom stanju