Svakodnevno se bavimo kvalitetnim sadržajem, pogotovo na društvenim mrežama. Pa evo besplatnog plana sadržaja kojeg bi se trebali držati ako želite uspjeti
I dok se Facebook bori sa svojom budućnosti – najnovije vijesti govore da će vam se, ukoliko ste vlasnik ili manager poslovnih stranica, vidljivost doslovce prepoloviti ukoliko ne povećate budžet i krenete oglašavati svoje postove – dotle u Hrvatskoj neki još uvijek muku muče sa značenjem što službena stranica njihove tvrtke doista znači.
Ne, nije stvar u lajkovima. Ako brojte lajkove nećete stići daleko. Još manje je stvar u prodaji. Ako ste mislili da je Fejs izlog vaših proizvoda i da trgovina samo što nije krenula duboko se varate.
Što dakle objavljivati u postovima na Facebooku? Omjer sadržaja za objavu na Facebooku glasi ovako:
Otprilike 20 posto svojih oglasa ili kvalitetnih postova trebali bi oglašavati, a kako bi im osigurali maksimalni mogući doseg, preostalih 80 posto trebao bi predstavljati pametan, koristan, pismen i jako, jako zabavan sadržaj
Što sve ulazi u koristan sadržaj ili famoznih 80% postova?
• Sadržaj postova na vašim Facebook stranicama trebao bi biti relevantan. Dakle da na određen način predstavlja ogledalo industrije u kojoj radite.
• Pričam ti priču. Sve ima svoju priču pa tako i vaš brand. ‘Pričam ti priču’ nije ‘AKCIJA’, ‘POPUST’ ili nešto slično. To je priča koju je uvijek, ali baš uvijek zanimljivo čuti.
• Sadržaj postova sa kvalitetnim (i isprobanim!!!) savjetima prema svjedočenjima mnogih CM-ova zadržava pažnju korisnika. Dijelite savjete često i besplatno sa što je više moguće detalja kojih se konkurencija neće sjetiti. Ljudi to znaju cijeniti.
• Video sadržaj. Što kraće to bolje. Ne onaj u kojem mačka hrče, a pas pleše balet već kvalitetan video koji je na neki način povezan s vašim brandom ili tvrtkom. Video u news feedu prolazi prilično jadno, ali ako imate sreće i objavite ‘IT’ stvar, benefiti od samo jednog videa mogu biti nevjerojatni. Čuli ste za virale, zar ne?
• Zabavan sadržaj. ‘Zabavan’ sadržaj nisu postovi ili objavljene fotografije sa macama u milijun poza.
• Kako… How to… iznimno su cijenjeni i rado dijeljeni sadržaji. Pitajte bilo kojeg CM-a, koji je u posljednjih tjedan dana objavio kvalitetan ‘Kako…’ post. Samo on zna koliki je porast interesa. Kvalitetna pojašnjenja kako napraviti nešto korisno iznimno su cijenjena kod publike koja vjerno prati vaše stranice.
• Svjedočanstva. Iz osobnog iskustva znamo da su svjedočanstva – ona iskrena (što publika instinktivno prepoznaje) – nevjerojatna stvar u promociji i stvaranju kvalitetne slike o vašoj tvrtki ili brandu kojeg zastupate. No, oprez. Ne izmišljavajte pohvale samima sebi. Brzo će vam se osvetiti.
• Poslovni (i drugi) korisni alati linkovi. Stranica tvrtke koja se bavi računovodstvom, knjigovodstvom i financijama umjesto fotografije kave ujutro ili veselog mačjeg klupka ispred kamina za dobar dan, trebala bi objavljivati svježe i provjerene vijesti o financijama, novim poreznim zakonima i slično. Tu su i zgodni kalkulatori osobnih dohodaka, izračuna kredita.
• Blog postovi. Ako pišete blog svakako najavite o čemu i kako pišete te koji su vaši zaključci. Blog postovi mogu vam donijeti značajan promet na stranice. Provjereno.
• Vijesti. Vijesti su danas uglavnom loše i besperspektivne pa ne treba biti Einstein i zamisliti kako bi ljudima na društvenoj mreži možda bilo drago da osim crne kronike na vašim stranicama pročitaju nešto zanimljivo. Opet, treba paziti na dva novinarska načela: Načelo bliskosti koje kaže da publiku interesiraju vijesti iz susjedstva i načelo rubrike, a u ovom slučaju branda kojeg zastupate. Osim ako vijest nije totalno cool, neočekivana i neobjavljena – što je jako, jako rijetko, objavljujte vijesti iz svog dosega. Čak i one koje se tiču konkurencije.
• Fotografije. Recite im ono što mislite dobrom fotografijom i vratit će vam se stostruko. Fotografije su najzastupleniji medij na Facebooku i nema razloga da to ne budu i dalje.
• Grafovi. Ljudski mozak prilično je vizualan. Svaku našu ideju svjesno ili ne prati i fotografija u pozadini. Dobar graf čini čuda. Pazite da je stvarno dobar. Ako nemate iskustva s grafičkom strukom bolje se ne upuštajte u slične poduhvate.
A sada vi? Ako imate kakav kvalitetan savjet ili primjedbu. Podijelite!